Jehoova on armuline

Nime päritolu ja nimevariandid: Keskajal pühendati 24. juuni juudi soost prohvet Johannesele. Nime algupärand heebrea keeles on Yochanan ning Johannes on selle ladina vaste, millest omakorda on tuletatud eestipärane Jaan.

See nimi on variant kreeka nimest Joannes, mis omakorda tuleneb heebrea nimest Yehochanan ja tähendab “Jahve on armuline”. Põhinimi oli heebrea J(eh)achanan, milles Jeho “Jehoova” liitub sõnaga (c)han ah’arm, heldus'(viimasest sõnast iseseisva naisenimena-> Anna).

Johannes on heebrea keeles “arm, heldus” ja ta oli Jeesuse kaheteistkümnest jüngrist noorim.

Nimi muutus populaarseks Põhja-Euroopas, eriti Saksamaal. Saksa variant nimest Johannes on Johann, inglise variandid Joohanan, John, Johnny, ja Jonny. Prantsusmaal on Jean, Hispaanias Juan, Portugalis João, venelastel – Ivan, Leedus – Jonas, Rumeenias on Ion ja Itaalias Giovanni, taanlastel Jens, lätlastel Janis, soomlastel Juho, leedukatel Jonas. Indoneesias on Yohanes. Iiris on samaväärne Eoghan või Eoin. Kõmri Johannes on Ieuan või Ifan, katalaani Joan.

Eestis on Juhan, Jaan, Jaanus, Joonas ja Hannes, mis ei tulene samast tüvest, Juss ja Juku on Johannese lühendid.

Hellitusnimed või lühendid: Juss ja Juku

Nimepäevad:

27.12 on johannesepäev kolmanda apostli Johannese auks
24.06 on Ristija Johannese päev

Kuulsad esindajad:

Paavstid: Johannes-Paulus II Johannes III (ladinapäraselt Ioannes III) oli paavst 561 –574 . …, Johannes XIII (ladinapäraselt Ioannes XIII) oli paavst 965 –972, Johannes IV (ladinapäraselt Ioannes IV) oli paavst 640 –642

Astronoom Johannes Kepler (1571-1630)

Johannes Brahms (1833-1897) Johannes Brahms (7. mai 1833 Hamburg – 3. aprill 189 Viin ) oli saksa helilooja, pianist ja dirigent.

Johannes Käisi nimeline preemia

Eesti esimene keeletehnoloog Johannes Aavik

Eesti Filmi- ja fotoklassik Johannes Pääsuke

Johannes Vares (kirjanikunimega Barbarus, ka Johannes Vares-Barbarus) oli Eesti luuletaja, günekoloog ja poliitik. Ta oli EKP liige 1940. aastast.

Johannes Kotkas (3. veebruar 1915 – 8. mai 1998) oli eesti maadleja, olümpiavõitja 1952 Helsingis kreeka-rooma maadluse raskekaalus, valitsev Euroopa meister 1938–1966

Nime esindatus Eestis ja Nupsus:

Eestis on 2011 novembri seisuga 1089 Johannest

Nupsu kasutajate seas 26 Johannest

Ehitised ja paigad:
Johannes on Eestis olnud tuntud pühak, kelle nimele on pühitsetud mitmed kirikud ja kihelkonnad: Tallinna Jaani kirik (nimi Jaan nagu ka Juhan või Ants on tuletatud Johannesest), Tartu Jaani kirik, Viljandi, Valga ja Haapsalu kirik, Tallinna Jaani Seegi kirik, Järva-Jaani, Kolga-Jaani ja Suure-Jaani kirikud ja kihelkonnad, Taagepera ja Kanepi kirik.

Johannese Kool ja Lasteaed Rosmal on 1989. aastal kodanikualgatusena rajatud üldhariduskool ja lasteaed, mis asub Eesti hariduse suurkuju Johannes Käisi sünnipaigas Põlva külje all Rosmal.

VN:F [1.9.22_1171]
Hinne: 6.5/10 (49 hinnet)
Johannes, 6.5 out of 10 based on 49 ratings

Lisa oma kommentaar